Petrohrad - Sankt Petěrburg

Památky Petrohradu

19.01.2018

Památky Petrohradu


Ermitáž - Sankt Petěrburg [Petrohrad]


Sankt Peterburg Ermitaz Petrohrad
Nejskvostnější stavbu Petrohradu nechala postavit dcera Petra I. Velikého carevna Alžběta I. Petrovna. Je jí komplex pěti budov - Zimní palác. Na břehu řeky Něvy probíhala jeho stavba v letech 1754-1762 a z této italské barokní kompozice architekta Bartolomea Rastrelliho provedené v bílé a zelené barvě, k níž byla později klasicistní přistavba, učinila velká milovnice umění Kateřina Veliká roku 1764 galerii Ermitáž. V celé Evropě pro ni nakupovala umělecké skvosty. Dnes je tato sbírka čítající skoro tři milióny uměleckých děl největší obrazárnou na světě.

Petrodvorec- Sankt Petěrburg [Petrohrad]


Sankt Peterburg Ermitaz Petrohrad
Místo je proslulé jako rezidence carů z dynastie Romanovců. Ve zdejším pozoruhodném palácovém a parkovém celku z 18. a 19. století, který se rozkládá na pobřeží Baltského moře na ploše přes 800 ha, je umístěno přes 170 fontán různých velikostí. Petrodvorec je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Ruska, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Petropavlovská pevnost - Sankt Petěrburg [Petrohrad]


Sankt Peterburg Petropavlovska pevnost Petrohrad
Nejstarší částí města je Petropavlovská pevnost, postavená v roce 1703 na Zaječím ostrově. Ačkoliv ji dal vybudovat Petr I. na obranu proti Švédům, z jejích děl se nikdy nestřílelo a pevnost se prakticky vždy používala jako vězení pro politické vězně. Centrem pevnosti je Katedrála sv.Petra a Pavla, v níž jsou umístěny také hrobky téměř všech ruských carů, počínaje Petrem I.

Jantarova komnata - Sankt Petěrburg [Petrohrad]


Jantarova komnata Sankt Peterburg Jantarova komnata Petrohrad
Známá Jantarova komnata se nachází v Kateřinském paláci. Bývá nazývána šestým divem světa. Roku 1716 jí věnoval pruský král Bedřich Vilém I. ruskému carovi Petru I. Byla zkompletována na přání dcery Petra I. Alžběty Petrovny a sestavil ji opět Bartolomeo Rastrelli. V roce 1944 jí německá armáda rozmontovala a odvezla neznámo kam. Ani po usilovném pátrání se jí nepodařilo nalézt.
Teprve v roce 2003 při příležitosti 300. výročí založení Petrohradu byla slavnostně odhalena její kopie za účasti prezidenta Vladimíra Putina. Jedná se o téměř dokonalou repliku. Bylo na ní použito přes šest tun jantaru a v oblasti zařizování interiérů je opravdovým unikátem.

Křižník Aurora - Sankt Petěrburg [Petrohrad]


Sankt Peterburg AURORA Petrohrad
Aurora je ruský chráněný křižník, který v současnosti slouží jako muzeum v Petrohradu.
Byl nasazen v rusko-japonské válce a v první světové válce. Dne 7. listopadu 1917 na Leninův rozkaz vystřelil křižník Aurora salvu slepých nábojů jako signál pro dělostřelecký pluk, který zahájil útok na Zimní palác. Byla tak zahájena Říjnová revoluce. Po válce byl křižník v letech 1945 – 1947 opraven a natrvalo zakotvil na řece Něvě v Leningradu jako symbol Říjnové revoluce. V roce 1957 se Aurora stala muzeem.


Sankt Petěrburg - Petrohrad - Peterburg - Rusko - Ruská federace

Sankt Petěrburg

Sankt Petěrburg - Petrohrad

Sankt Petěrburg neboli také Petrohrad je druhé největší město Ruské federace se spoustou památek a známou Ermitáží. Více ...

Články

Cestuj jinam